top of page

CIEKAWOSTKI

Neon Innesa i jego niebieski pasek

29-08-2018

Zobacz INFOGRAFIKĘ!
Neon Innesa to bardzo piękna rybka. Jej hipnotyzujący niebieski pasek wzdłuż ciała wygląda naprawdę pięknie ślicznie kontrastując z czerwienią w tylnej części ciała rybki. Zastanawialiśmy się jak się tworzy ten niebieski kolor? Czy jest to jakiś barwnik? Dlaczego jest taki połyskujący? Poszperaliśmy trochę w literaturze angielskiej i znaleźliśmy odpowiedź! Okazuje się, że jest on zbudowany z komórek zwanych irydoforami zawierającymi warstwy mikroskopijnych płytek kryształu guaniny ułożonych na kształt żaluzji. Dzięki zjawisku interferencji światła wzmacnia się kolor niebiesko-fioletowy i stąd ten piękny pasek u neonka. Co ciekawe, obserwowano zmiany tego koloru w zakresie od fioletowego aż po żółty. Niedawno grupa japońskich naukowców zaproponowała wyjaśnienie tego mechanizmu[1]. Otóż kolor paska zmienia się poprzez zmianę kąta ułożenia "żaluzji" co powoduje, że w wyniku interferencji wzmacnia się inny kolor. Do zmiany kąta "żaluzji" może dojść w efekcie zmian chemicznych środowiska wodnego. Jeszcze wcześniej zaobserwowano, że kolor paska u neonka zmienia się w cyklu dobowym[2]. Neonek, kiedy w środku nocy zapalimy światło ma takie ustawienie "żaluzji", że kolor paska jest fioletowo-niebieski (kolor ~420nm). Po około 20 minutach kolor przesunie się ku zielonemu (~500nm). 
[1] Mechanism of variable structural color in the neon tetra; S. Yoshioka, J. R. Soc. Interface (2011) 8, pp. 56-66 ->  zobacz.
[2] Changes in spectral reflexions from the iridophores of the neon tetra; J.N. Lythgoe and Julia Shand, J. Physiol. (1982), 325, pp.23-34 -> zobacz

Danio pręgowane - badania siatkówki oka

30-03-2018

Zobacz INFOGRAFIKĘ!
W lutym 2018 r. ukazał się artykuł naukowy w czasopiśmie Biomedical Optics Express dot. badań siatkówki oka danio pręgowanego. Danio pręgowane (ang. zebrafish) posiada strukturę siatkówki oka pod wieloma względami  bardzo podobną do siatkówki ludzkiej. Oryginalną pracę (w j. angielskim) można znaleźć pod tym linkiem.

1 / 2

Please reload

bottom of page